Firma została założona w 1963 r. przez ceramika – Stanisława Wizę. Zakupił on budynek i uruchomił produkcję w przedwojennej fabryce ”Silesia” w Parowej, wchodzącej w skład porcelanowego koncernu Kuno Steinmanna.

Początkowo był to mały zakład rzemieślniczy, który opierał się na produkcji wazonów, popielniczek, karafek i kieliszków ceramicznych pokrywanych szkliwami brązowymi i zaciekowymi. Z czasem produkcje rozszerzono o eleganckie serwisy kawowe zdobione kobaltem i złotem. W latach 80. XX w. w produkcji zakładu zaczęły dominować nawiązujące do historycznej kamionki bolesławieckiej wyroby: stołowe, kuchenne i dekoracyjne zdobione stempelkami, które do dziś stanowią znaczącą część produkcji.

Obecnie firma ma charakter spółki rodzinnej, której udziałowcami są: założyciel – Stanisław Wiza oraz Lidia Jop i Przemysława Wiza. Prezesem Zarządu jest Franciszek 

Bachór. Zakład zatrudnia od 130 (poza sezonem) do 180 (w sezonie) pracowników. Wciąż prowadzone są prace modernizacyjne, firma stale rozbudowuje się. Ceramika Artystyczna „Wiza” produkuje około 1000 różnego rodzaju form w 300 dekoracjach. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju miski i naczynia do zapiekania, talerze oraz kubki, a także galanteria świąteczna: bożonarodzeniowa i wielkanocna. Wyroby dekorowane są wzorami tradycyjnymi, wykonanymi przy użyciu stempelków oraz artystycznymi i unikatowymi z motywami roślinnymi. Firma ma w ofercie także wzory okazjonalne (głównie świąteczne), a także wyjątkowe dekoracje inspirowane rodzimą kulturą ludową. Wyroby sprzedawane są na terenie Polski oraz eksportowane do krajów Europy (m.in. Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii), Azji, Ameryki Południowej i Australii.

Ceramika Artystyczna „Wiza” corocznie bierze udział w Bolesławieckim Święcie Ceramiki. Ponadto uczestniczy w targach ceramicznych w Poznaniu i Lublinie oraz w targach o zasięgu międzynarodowym: w Monachium, Siegburgu, Frankfurcie i Lipsku (Niemcy), Chicago (USA) oraz w Kownie i Wilnie (Litwa)

Firma zdobyła 11 medali i odznaczeń na wystawach krajowych i międzynarodowych. W 1997 r. była nominowana do nagrody „Dolnośląski Klucz Sukcesu”.

Firma jest członkiem Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego.


P.P.-H.-U. Ceramika Artystyczna „Wiza” Spółka z o.o.

Parowa 61, 59-724 Osiecznica, tel.: +48 75 732 18 22, e-mail: wiza@ceramika.com, www.ceramikawiza.com

 

Comments are closed.