Firma została założona w 1978 r. przez Józefa Rutynę, który do dziś jest jej właścicielem. Zakład jest firmą rodzinną, zatrudnia 3 pracowników.

Firma początkowo wytwarzała ozdobne wyroby ceramiczne, dekorowane i kryte szkliwem brązowym. W późniejszym okresie wyspecjalizowała się w produkcji doniczek, jednolicie szkliwionych w barwach białych, zielonych i brązowych, eksportowanych głównie do Niemiec. Od 2004 r. w zakładzie wytwarzana jest ceramika użytkowa. W produkcji jest około 50 wzorów form: talerze, miski i półmiski, kubki, maselnice, serwisy, wazony oraz drobne wyroby jak łyżki i figurki. Zdobione są one metodą stempelkową oraz malaturą. Firma wykształciła 6 podstawowych wzorów. Najbardziej charakterystyczna jest tzw. „gałązka” – wzór kwiatowy biało-niebieski. Ponadto w standardowych dekoracjach dominują kwiaty – niebieskie i czerwone oraz pawie oczka w kilku wariantach. Wśród dekoracji unikatowych, projektowanych przez żonę właściciela, wyróżnia się błękitny wzór z motywem motyla.

Firma sprzedaje swoje wyroby w Niemczech, Holandii oraz w sklepach firmowych na terenie Polski.
Na przestrzeni lat uczestniczyła m.in. na Jarmarku Świętojańskim we Wrocławiu, Jarmarku Katarzyńskim w Toruniu, na targach w Salzburgu (Austria), a także na wystawie w Monachium. Należy do Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego.


Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Rutpol” Józef Rutyna

Ul. Młyńska 4A, 59-730 Nowogrodziec, tel.: +48 75 731 62 85, rutyna@ceramika.boleslawiec.pl, www.ceramika.boleslawiec.pl

 

Comments are closed.