„Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego – początkowo pod nazwą Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego (CPLiA) – podjęła produkcję w 1950 r. w dawnych zakładach „Julius Paul und Sohn” przy ul. Polnej w Bolesławcu. Firma przejęła warsztatowe i formalne tradycje tamtych zakładów: metody wytwarzania ceramiki artystycznej oraz zdobnictwo. Powstawały tu także wzory nowe, tworzone przez artystów i projektantów będących absolwentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocław
iu. W l. 60. XX w. firma otrzymała używaną do dziś nazwę „Ceramika Artystyczna”. Konieczność modernizacji i rozbudowy Spółdzielni – w związku ze stale rosnącymi zamówieniami i produkcją – stała się powodem wybudowania w 1990 r. dużego, nowoczesnego zakładu przy ul. Kościuszki, w którym uruchomiono najnowsze linie produkcyjne i zakupiono najnowocześniejsze obecnie piece. Obecnie firma zatrudnia 415 osób. Prezesem Zarządu jest Helena Smoleńska.
W latach 1962-2012 głównym projektantem w zakładzie był artysta-ceramik Bronisław Wolanin, który stworzył szereg autorskich form i wzorów, pozostających nadal w produkcji: misek, salaterek, półmisków, dzbanków, kubków, filiżanek, wazonów, świeczników, pojemników, talerzy oraz biżuterii ceramicznej. Od 2012 r. funkcję głównego projektanta pełni Mariusz Ochocki, autor wielu nowych kolekcji, m.in. zestawów do sushi, które zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem, stając się jednym z najczęściej sprzedawanych kompletów na rynkach Azji, Ameryki i Europy.
Od wielu lat najbardziej poszukiwane są naczynia z dekoracją stempelkową, pokrywającą gęsto całą formę lub tworzącą dekoracyjne układy. Ceramika Artystyczna stosuje około 5000 wzorów dekoracji stempelkowych z motywem: kropek, kółek, kwadratów, ślimaczków, rybich łusek, pawich oczek oraz unikatowe dekoracje kwiatowe. Wizytówką Spółdzielni są naczynia z dekoracją w białe kropeczki na kobaltowym i czerwonym tle oraz brązowe kropeczki, kobaltowe grochy zaprojektowane przez Bronisława Wolanina i Marię Ciszewską. W zakładzie malowane są również wzory unikatowe, sygnowane przez 24 projektantów dekoracji, m.in: Teresę Lianę, Marię Starzyk i Annę Pasierbiewicz. W Spółdzielni wyprodukowano m.in. „Serwis papieski” do podania posiłku na pokładzie samolotu, którym Papież Jan Paweł II odlatywał z Ojczyzny do Rzymu podczas swojej Pielgrzymki do Polski w 1997 r.
Wyroby sprzedawane są w sklepach firmowych na terenie całej Polski oraz są eksportowane do wielu krajów na całym świecie: Japonii, Korei Południowej, na Tajwan, do Chin, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Holandii, Danii, Finlandii, Islandii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech, Belgii, Węgier, Rosji, na Ukrainę i Litwę.
Wyroby Spółdzielni cieszą się dużym uznaniem i zdobyły wiele nagród i wyróżnień:
– „Teraz Polska” – Godło Promocyjne Warszawa, 1993 r.
– „Dobry Wzór” – Nagroda Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie w latach: 1993, 1994, 1995.
– Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu rękodzieła artystycznego w kraju i za granicą, Warszawa, 1994 r.
– Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za udział w organizacji ceramiczno-rzeźbiarskich plenerów artystycznych w Bolesławcu, Warszawa, 1994 r.
– Międzynarodowe „Grand Prix” za najlepszą jakość i usługi 1995 – Nagroda przyznana przez organizację EDICOIN – Publicaciones de Comercio International S.A. w Madrycie, 1995 r.
– „DOMEXPO ’95” – Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, 1995 r.
– „Wzór Roku ’95” – Nagroda Ministra Przemysłu i Handlu, Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, 1996 r.
– „Gold Star” – „International Gold Star for Excellence in Corporate Image and Quality in 1996” w oczach klientów oraz za wspaniałą jakość za rok 1996 przyznana przez Bussines Initiative Directions
– „Polskie Jest Dobre” – Wrocław, 1997.
– Dyplom Prezydenta Miasta Bolesławiec za zdobycie wyróżnienia w konkursie ekologicznym „Nam się opłaca”, Bolesławiec, 1997 r.
– Dyplom za zestaw naczyń kamionkowych w IV edycji konkursu FORMA’ 98, Międzynarodowe Targi Poznańskie, 1998 r.
– „Wybitny Polski Eksporter” za szczególne osiągnięcia we współpracy gospodarczej z zagranicą, a zwłaszcza za wkład w rozwój eksportu i promocję polskiej przedsiębiorczości w 1998 roku, Warszawa, 1999 r.
– „Najpiękniejszy Stół Weselny” – Targi AMBIENTE ’99, Frankfurt, 1999 r.
– „Dolnośląski Klucz Sukcesu 1999”- wyróżnienie za wybitne osiągnięcia podnoszące prestiż i rangę Dolnego Śląska, 1999 r.
– „Szczyt Jakości” – międzynarodowa nagroda za prestiż i doskonałość w kategorii platynowej, Nowy Jork USA, 2000 r.
– Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 50-lecia działalności Spółdzielni,
Warszawa, 2000 r.
– Międzynarodowy Certyfikat Zarządzania Jakością według normy ISO 9001 nadany w dniu 11.01.2001r. w Brukseli
– Wyróżnienie INTERPROMU w dziedzinie gospodarczej za rok 2001 Warszawa, 2001 r.
– Certyfikat Marki Firmowej przyznany przez Instytut Marki Polskiej, Krajową Izbę Gospodarczą, Ministerstwo Gospodarki, Warszawa, 2001 r.
– „Złota Gwiazda” przyznana przez Międzynarodowe Centrum Promocji Biznesu „INTERPROM”, Warszawa, 2001 r.
– Przedsiębiorstwo „Fair Play” – nagroda przyznana przez Krajową Izbę Gospodarczą Warszawa,
2001 r.
– Członek Akademii Marek – Certyfikat i Nominacja nadająca status Założyciela Akademii Marek przyznane przez Ministra Gospodarki i Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, objęte Wysokim Patronatem Prezydenta RP, Wieliczka, 2002 r.
– Medal Europejski za zestaw kamionkowych naczyń stołowych ręcznie zdobionych Warszawa, 2002 r.
– Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy przyznany przez Kapitułę Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego ustanowioną przy Loży Dolnośląskiej Business Centre Club, Wrocław, 2003 r.
– Najlepsza Polska Firma, Produkt lub Usługa w USA – nagroda im. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO przyznana przez Polską Organizację Handlową pod patronatem Marszałka Senatu RP oraz przy poparciu Polsko – Amerykańskiej Izby Gospodarczej, na najlepszą firmę i produkt, które zaistniały na rynku USA, Miami, 2004 r.
– Lider Eksportu 2005 w kategorii „Osiągnięcia”, Warszawa, 2006 r.
– Wyróżnienie Honorowe dla Bronisława Wolanina na III Międzynarodowym Biennale Mozaiki Współczesnej – Muzeum Ceramiki Współczesnej, Buenos Aires, Argentyna, 2007 r.
– Nagroda Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka dla „Ceramiki Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu za wybitne osiągnięcia w działalności społeczno-gospodarczej, IV Kongres Spółdzielczości, Warszawa, 2008 r.
– Nagroda Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2011 roku, Bolesławiec, 2012 r.
– Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Bronisława Wolanina nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa, 2011 r.
– „Gazela Biznesu 2015” przyznana przez Dziennik „Puls Biznesu”, Warszawa, 2015 r.
– Dyplom Prezydenta Miasta Bolesławiec za zajęcie I miejsca w konkursie na najciekawszą prezentację podczas Ceramicznej Parady Bolesławieckiego Święta Ceramiki w 2014 i 2015 roku.
– Nagroda Honorowa Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2015 roku, Bolesławiec, 2016 r.
Wyroby firmy są wysoko cenione za jakość i wzornictwo. Potwierdza to udział w ekspozycjach, prezentacjach. Zaprojektowana i wytworzona w Spółdzielni ceramika była prezentowana na wielu wystawach organizowanych w muzeach, galeriach i instytucjach w Polsce i krajach europejskich: Muzeum Narodowym w Warszawie, we Wrocławiu i Poznaniu oraz w muzeach regionalnych w: Łomży, Ciechanowcu, Legnicy, Jeleniej Górze, Katowicach, Opolu, Brzegu, Gliwicach, Toruniu, Łodzi, Jaworze, Włocławku, Bolesławcu, w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, Salonie „Cepelia” w Warszawie, Instytucie Polskim w Lipsku, w Polskim Centrum Handlowym w Toronto, BWA w Jeleniej Górze, Faenzie we Włoszech, w Instytucie Polskim w Paryżu.
Ponadto firma brała udział w Międzynarodowych Targach Ambiente we Frankfurcie nad Menem, Międzynarodowych Targach Poznańskich, a także targach Deco-In w Berlinie, targach Rzemiosła Artystycznego w Monachium, targach handlowych w Lipsku, Wiedniu, Mediolanie, Pradze, Pécs, Malmö, Amsterdamie, PKiN w Warszawie „Teraz Polska”, Targach Interior Lifestyle w Tokio. Zakład uczestniczy w cyklicznie organizowanych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, targach i pokazach w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Zielonej Górze oraz Bolesławieckim Święcie Ceramiki.
Wyroby Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” prezentowane były w Ambasadzie RP w Sofii, w Brukseli, a także są często wykorzystywanymi elementami scenografii i rekwizytami w programach telewizyjnych i serialach filmowych. Wzory form ceramicznych znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Poznaniu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Firma należy do Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego.
„Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego
T. Kościuszki 23, 59-700 Bolesławiec, tel.: +48 75 732 40 51, +48 75 732 40 52, fax: 75 732 40 53, e-mail: poczta@ceramika-artystyczna.pl,
www.ceramika-artystyczna.pl, www.facebook.com/Ceramika.Artystyczna.z.Boleslawca