Ceramika „Millena” została założona w 1996 r. przez Wiesławę Seneszyn i Dariusza Sikorskiego. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia łącznie 33 osoby, prowadzi także kurs zdobników ceramiki, w którym aktualnie bierze udział 10 osób.

W produkcji firmy jest obecnie 800 form, jednak ilość ta zmienia się w zależności od trendów i popytu na rynku. Wytwarzane są wszelkiego typu wyroby użytkowe i stołowe: kubki, talerze, miski o różnych kształtach, patery na owoce, naczynia do zapiekania, zestawy śniadaniowe, kawowe i obiadowe oraz kieliszki – również łączące materiał ceramiczny ze szkłem. W ofercie są także wyroby dekoracyjne, m.in. szafki z pojemnikami z ceramicznymi frontami, zegary, lampy, ozdoby choinkowe, ramy do luster umywalki ,kafle oraz biżuteria ceramiczna oprawianą w srebro i złoto. Wyroby zdobione są ręcznie przy pomocy stempelków oraz malowane przy pomocy pędzla. W firmie na przestrzeni lat powstało około 550 wzorów, obecnie stosowanych jest 361, wciąż też powstają nowe. Są to zarówno tradycyjne wzory z motywem pawiego oka w kolorze niebieskim i kobaltowym, jak i bogate dekoracje inspirowane naturą z motywami kwiatów, listków, owoców, muszli czy owadów, utrzymane w ciepłych barwach tęczy – zieleniach, błękitach, czerwieniach i odcieniach pomarańczowego. Pojawiają się także wzory geometryczne – prążki, pasy, kropki, gwiazdki, świderki czy stylizowane wachlarze.

Firma sprzedaje swoje wyroby w takich krajach jak: Korea, Japonia, Nowa Zelandia, USA, Kanada, Tajwan oraz w niemal wszystkich krajach europejskich.

Firma były wielokrotnie nagradzane w konkursach różnego typu. W 2000 r. otrzymała nagrodę I stopnia za najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość w IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na sukces” w organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie koło Warszawy. W 2007 r. przygotowane przez firmę stanowisko na Targach w Krakowie zostało wyróżnione za najciekawszą kompozycję plastyczną „Święta Bożego Narodzenia” w konkursie „Witryna 2007” organizowanym przez Fundację Promocji Kultury Miasta Krakowa, Urząd Miasta Krakowa, Krakowską Kongregację Kupiecką oraz Związek Polskich Artystów Plastyków. W 2008 r. Ceramik „Millena” została laureatem IX edycji konkursu „Najciekawsza działalność pozarolnicza na wsi” organizowanego przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu w kategorii „Firma”. Ponadto w tym samym roku czasie XXXII Targów Sztuki Ludowej otrzymała dyplom Prezesa Fundacji „CEPELIA” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Dyrektora Biura Targów Sztuki Ludowej w Krakowie za szczególny wkład w rozwój sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. W 2009 r. zakład otrzymał nagrodę Burmistrz Nowogrodźca w kategorii „Przedsiębiorczość”.


Ceramika Millena S.C Dariusz Sikorski, Wiesława Seneszyn

Parzyce 108, 59-730 Nowogrodziec, tel.: +48 75 736 32 66 , e-mail: pottery@plusnet.pl, www.ceramikamillena.pl