Ceramika „Galia” została założona w 1979 r. przez Helenę i Jana Galik. Początkowo nosiła nazwę Ceramika Garncarstwo i mieściła się w Różyńcu (gmina Gromadka). W 1993 r. zakład został przeniesiony do Łazisk. Firma zajmowała się wówczas produkcją ceramiki szkliwionej jednobarwnej – głównie figurek zwierząt, wazonów, doniczek oraz nawilżaczy powietrza, sprzedawanych na rynku krajowym. W 2003 r. udziałowcami spółki zostali córka państwa Galik, Agnieszka Jasiukiewicz, oraz jej mąż, Andrzej Jasiukiewicz –. Od tego momentu nastąpił intensywny rozwój produkcji. Wprowadzono nowe kolory szkliw, a także pierwsze dekoracje.. W kolejnych latach asortyment poszerzono o ceramikę użytkową dopuszczoną do kontaktu z żywnością, zdobioną tradycyjnymi stemplami oraz unikatowymi wzorami malowanymi pędzlem.

Obecnie w produkcji jest około 300 rodzajów form ceramiki naczyniowej – serwisy, miski, półmiski, pojemniki, butelki, wazony o smukłych formach, donice, nawilżacze powietrza oraz artykuły dekoracyjne, m.in. figurki zwierząt i wyroby świąteczne. Firma wprowadziła także produkty stanowiące połączenie ceramiki z innymi materiałami – szkłem i drewnem. W zakładzie stosuje się około 100 rodzajów dekoracji, podzielonych na trzy kategorie: P – podstawowe, U – unikatowe, A – artystyczne. Wizytówką firmy są motywy kwiatowe malowane pędzlem w kolorach czerwonym, zielonym, żółtym i pomarańczowym, połączone z dekoracją stempelkową – tzw. stemplem podstawowym – kółeczkiem kobaltowym z kropką w środku, które tworzą wzajemnie uzupełniające się serie. Firma stosuje zarówno bogate zdobienia, wypełniające całą powierzchnię naczynia, jak i subtelne, delikatne wzory. Kolory dobierane są w zależności od pór roku. Poza wspomnianymi nasyconymi barwami używane są także stonowane zielenie oraz brązy.

Firma zatrudnia 13 osób. Swoje wyroby sprzedaje na terenie Polski oraz eksportuje do Niemiec, Austrii, Francji, USA, Korei Południowej i Japonii. Z powodzeniem uczestniczy w targach i wystawach w Polsce i za granicą. W 2009 r. firma „Galia” brała udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Unterschleißheim (Niemcy), od 2012 r. uczestniczy w Bolesławieckim Święcie Ceramiki, a w 2013 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego United Islands w Pradze (Republika Czeska) w Instytucie Polskim przygotowała stoisko poświęcone promocji Dolnego Śląska. W 2014 r. Ceramika „Galia” uczestniczyła w targach wyposażenia wnętrz Wohnen & Interieur w Wiedniu (Austria), w 2014 i 2015 r. w Charytatywnym Bazarze Bożonarodzeniowym ONZ w Wiedniu (Stałe Przedstawicielstwo RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu). Od 2016 r. firma współpracuje z Ambasadą Polską w Wiedniu. Jest członkiem Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego.


„GALIA” S.C. Ceramika Użytkowa

Łaziska 45, 59-700 Bolesławiec, tel.: +48 604 065 132, +48 600 515 016, e-mail: galia.ceramika@gmail.com, www.ceramikagalia.pl

 

Comments are closed.