Początki firmy sięgają 1978 r. Zakład pod nazwą Ceramika Szlachetna otworzyli Władysław Rutyna i Jan Dzioba. Zakres produkcji obejmował komplety do wódki i wina, wazony, skarbonki, popielnice i galanterię ceramiczną. Z biegiem czasu poszerzano asortyment. Rynkiem zbytu była Polska, część produkcji trafiała również do Jugosławii. Po roku 1989 wspólne interesy obu założycieli rozdzielono. Od tego czasu Ceramika Szlachetna Władysław Rutyna rozpoczęła produkcję szkliwionych na biało donic, wazonów i figurek zwierząt. W 1997 r. ponownie zmieniono nazwę zakładu na: Wytwarzanie i Zdobienie Wyrobów Ceramicznych Władysław Rutyna. Podjęto wówczas produkcję zdobionych stempelkowo i pędzlem wyrobów ceramiki stołowej. Po ustaleniach Jarosława Rutyny – syna właściciela usystematyzowano 63 wzory, które były wówczas malowane w zakładzie. Wydano także pierwszy drukowany katalog wyrobów i dekoracji. Jednocześnie rozszerzano zakres produkcji, ilość wzorów a także rynków zbytu. W roku 2002 podjęto decyzję o budowie nowego zakładu. Budowę zakończono w roku 2004 łącząc stary zakład z nowym. Firma otrzymała nazwę WR CERAMIKA S.C. J.K.W. Rutyna Od tego roku zwiększono produkcję i ilość zatrudnionych osób. W roku 2005 zatrudnienie osiągnęło szczytową ilość – 83 osoby z pracą na dwie zmiany. Od 2014 r. firma nosi nazwę WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna, a jej obecnymi właścicielami są Państwo Jarosław i Katarzyna Rutyna. Firma zatrudnia 15 pracowników.

Produkuje wyroby ceramiki stołowej i ozdobnej (ponad 500 form) w ponad 200 wzorach: serwisy, miski, półmiski, kubki, kufle, naczynia do zapiekania, pojemniki, wazony, świeczniki, sztućce i figurki. Wizytówką firmy jest wazon „Kruk”, który umieszczony jest na szyldzie firmy. Firma wysyła swoje produkty do wielu krajów min.: do USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, Korei Południowej i na Tajwan.

Swoje wyroby zakład WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna prezentował w czasie Bolesławieckiego Święta Ceramiki, Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, Targach Turystyki Wiejskiej w Kielcach, święta Grüne Woche w Berlinie i innych. Firma otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2008 r, w 2010 r. oraz 2015 r. została uhonorowana za współpracę na rzecz rozwoju gminy przez Wójta Gminy Warta Bolesławiecka.

Zakład ceramiczny WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna należy do Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego. Ponadto aktywnie wspiera działania charytatywne na rzecz społeczności lokalnej. Organizuje także bezpłatne warsztaty ceramiczne wraz z wycieczką po zakładzie.


WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna 

Tomaszów Bolesławiecki 99, 59-720 Raciborowice Górne, tel.: +48 75 73 89 461, e-mail: info@wrceramika.com, www.wrceramika.com