CERAMIKA SZLACHETNA NIKA działa od 1972 r. jako przedsiębiorstwo rodzinne. Jej założycielem był Bronisław Wieczorek, a obecnymi właścicielami są Janina i Zbigniew Żylukowie, którzy zatrudniają 3 pracowników.

W l. 70 XX w. firma wytwarzała komplety do likieru, wina i kawy. Z czasem w produkcji zaczęły dominować kryte barwnymi szkliwami doniczki, świeczniki i wazony oraz wyroby porcelitowe. W 1974 r. firma otrzymała srebrny medal na Ogólnopolskiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych w Warszawie, w 1983 r. dyplom na 35. Międzynarodowych Targach Rzemiosła w Monachium, ponadto prezentowała swoje wyroby w tym samym roku w Wiedniu na wystawie zorganizowanej z okazji 300 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej.

Obecnie w zakładzie produkowane są ekologiczne wyroby użytkowe: kubki, miski, filiżanki, ale także akcesoria kuchenne i wyroby gospodarcze: słoje hermetyczne do kiszenia, pojemniki na smalec, chlebaki, butelki na ocet i olej, likierówki, pojemniki na przyprawy oraz wyroby dekoracyjne: doniczki, wazony, świeczniki i dzwonki, w sumie około 100 form. Rękodzielnicze wyroby charakteryzują się rozpoznawalnym rustykalnym stylem w kształtowaniu oraz zdobnictwie i są dekorowane ręcznie. W l. 90 XX w. wprowadzono szkliwa matowe w połączeniu z zaciekowymi, obecnie stosowanych jest wiele nowatorskich technik opracowanych w zakładzie, m.in.: tworzenie wzorów z masy lejnej, rzeźbienie, rytowanie, wycinanie i naklejanie elementów zdobniczych, malowanie pędzlami i szkliwami oraz przecieranie ich itp. Firma proponuje 10 stałych dekoracji, głównie roślinnych z motywami owoców, kłosów, liści i kwiatów – m.in. lawendy, wykonywane są też wzory na indywidualne zamówienie. Wyroby trafiają głównie na rynek niemiecki.


Ceramika Szlachetna „Nika” S.C.

Parowa 84, 59-724 Osiecznica, tel.: +48 75 732 18 28, e-mail: nika@nika24.eu, www.nika24.eu

 

Comments are closed.